Интериорният дизайн – ЛУКС или НЕОБХОДИМОСТ?

Интериорният дизайн – ЛУКС или НЕОБХОДИМОСТ?

Малко по малко интериорният дизайн започва да се налага като желана и търсена професионална услуга. Все още обаче битува и схващането, че това е скъпо удоволствие, което малцина могат да си позволят.

В крайна сметка, лукс или необходимост е интериорният дизайн?

интериорният дизайн лукс или необходимост

Истината е някъде по средата.

Действително е постижимо със собствени сили да обзаведем… нов дом например. Допитването до интериорен дизайнер или архитект обаче има своите неоспорими предимства, като преди всичко води до подобрена функционалност и добавена естетическа стойност. Проектантът, като специалист в своята област, е в състояние да предложи решения, които дори не биха хрумнали на непрофесионалист, защото е запознат в много по-голяма дълбочина с основните принципи в интериорния дизайн, с най-добрите практики, с най-новите тенденции и технологии. В същото време, стойността на един интериорен проект далеч не е толкова страшна, колкото може би смятатe. Интериорното проектиране все пак има своята цена. В един проект се влагат време, труд и творческа енергия, които няма как да са безплатни. Но добавената стойност, която носи добрият дизайн, многократно компенсира допълнителната инвестиция.

Опитът показва, че стойността на интериорния проект представлява незначителен процент (около 5%) от общата цена за ремонт и обзавеждане.

Но нека говорим в конкретни цифри. Неотдавна клиенти бяха предвидили около 15 000 лева за цялостно нискобюджетно реновиране на дневна с кухня, коридор и баня в стар апартамент. За изготвяне на проект (включващ визуализации и чертежи) те заплатиха по-малко от 800 лева. Проекта може да разгледате тук, а към настоящия момент тече неговата реализация.

Какво получиха клиентите срещу парите си?

Първо – професионална консултация и внимателно обмислено функционално решение.

Второ – визия, изцяло съобразена с техните лични предпочитания, потребности и бюджет.

Трето – възможност реално да съпоставят различни варианти на интериорен дизайн, за да направят информиран избор и да вземат правилното за тях крайно решение.

В допълнение към това – професионални съвети и насоки, подробни чертежи, количествени сметки, информация за закупуване на заложените в проекта продукти и артикули…

С минимална допълнителна инвестиция клиентите спестиха лично време, енергия, усилия, вероятно дори и финансови средства, тъй като подробният работен проект на практика отстранява опасността от допълнителни разходи поради недомислици или погрешни решения.

жилищен интериор

Ако в жилищното проектиране интериорният дизайн може и да е препоръчителен, то при обществени обекти той е абсолютно задължителен.

Публичните пространства ежедневно приемат множество посетители, затова е изключително важно да функционират правилно, а визията им да е привлекателна. Интериорният дизайн е неделима част от облика на бизнеса. Естетическото оформление е от особено значение, когато става въпрос за частен обект, от който се очаква да генерира приходи чрез посетителите си – бутик, заведение, хотел, представителен офис…

В условията на свободен пазар и все по-голяма конкуренция особено важно е дизайнът на обществени пространства да е впечатляващ и запомнящ се, да осигурява комфорт и удобство за посетителите, като същевременно изразява основната концепция на конкретния бизнес. Тук интериорният проект е не просто разход, а инвестиция, която може да се възвърне многократно в бъдеще.

обществен интериор

А вие ползвали ли сте (или бихте ли ползвали) услугите на интериорен дизайнер?