В практиката сме се сблъсквали с какво ли не. Били сме свидетели на странни приумици и откровени недомислици във вътрешното оформление на всякакви обекти. Хубаво е, когато човек се учи от грешките си, но лошото е, че в строителството и ремонта всеки пропуск води до трудно отстраними щети и нежелани допълнителни разходи. А не би ли било по-лесно, ако просто знаехме къде са подводните камъни, за да ги избегнем?
Кои са честите грешки при обзавеждане и ремонт и как да се предпазим?
Липса на цялостна концепция
Груба грешка в интериорния дизайн и обзавеждането е работата на парче. Липсата на цялостна концепция може да нанесе трудно поправими вреди, които директно понижават естетическата наслада и комфорта на обитаване.
Предварителното проучване на възможностите е задължително. Това включва уточняване на функционалното зониране, избор на интериорен стил, определяне на цветова схема, основни материали и начин на осветление.
Пропуски във функционалното зониране
Преди изобщо да се пристъпи към закупуване на каквото и да е обзавеждане, трябва внимателно да се изследват възможностите за функционална организация в пространството. Само така може да се избере този вариант, който най-пълно удовлетворява индивидуалните потребности.
Необходимо е да се фиксират точните места на всички важни елементи от мебелировката и да се определят техните оптимални размери. Това може да спести много главоболия в бъдеще и да предотврати възникването на нежелани проблеми.
Неправилна оценка на размерите
Изключително важно за добрия дизайн е съобразяването на обзавеждането с характеристиките на конкретното помещение. Задължително преди покупка е да се определят максималните габарити на необходимите мебели. Когато пък изберем модел, непременно трябва да проверим дали размерите му попадат в установените граници.
За да не се допускат грешки при обзавеждане, е необходимо да се знае още, че в тесни стаи трябва да се избягва поместването на твърде обемни елементи, които биха задушили и без това ограниченото свободно пространство. Широките помещения пък не търпят прекалено дребно обзавеждане, защото така би се нарушил мащабът.
Когато се избират мебели и аксесоари, не бива да се забравя също, че отделните елементи трябва да са съобразени по размер не само с пространството, за което са предвидени, но и един с друг. В противен случай ще бъдат нарушени пропорциите и балансът в интериора, а това ще понижи естетическата стойност на дизайна.
Сляпо следване на актуалните тенденции
Тенденциите в интериора се променят непрекъснато. Не се подлъгвайте по модните течения само защото в момента са на дневен ред. Имайте предвид, че ремонтът и обзавеждането са дългосрочна инвестиция, която по всяка вероятност ще надживее актуалните приумици.
По-доброто решение е да определите кое всъщност работи за вас и ви носи радост. Открийте какво истински харесвате и въплътете вашата индивидуалност в интериора на вашия дом. Само така ще получите уникален и устойчив дизайн, който е неподвластен на времето.
Недопитване до професионалист
Водени от желанието да спестят средства и убедени, че те знаят най-добре, много хора пренебрегват възможността да потърсят помощ от специалист. Самодейният дизайн обаче може да създаде повече проблеми, отколкото да реши.
Един професионалист, който ежедневно се занимава с вътрешно проектиране, може да доразвие, обогати и подобри собствените идеи на клиента, предлагайки иновативни творчески решения, с които да постигне по-добра функционалност и по-висока художествена стойност. Припомнете си нашата статия по въпроса.
Съвети от неподходящите хора
„Обади се на приятел“ не винаги е най-добрият жокер, когато имате нужда от помощ в ремонта и обзавеждането. Търсенето на помощ от познати и роднини, които не са специалисти в областта на интериорния дизайн, може да доведе до допълнително объркване и погрешни решения заради твърде разнопосочните и некомпетентни мнения, които ще получите.
Също толкова вредно може да бъде допитването до неподходящ дизайнер. От опит знаем, че в някои компании има голямо текучество на кадри, всеки от които оставя своя почерк във фирменото портфолио. Възможно е да сте избрали студио на базата на проекти, в които водещо участие е имал вече напуснал дизайнер. Непременно се убедете, че с човека, с когото ще работите пряко, сте на една вълна и се запознайте с личното му портфолио.
Неправилно решени инсталации
Ако изберете подхода “Направи си сам”, е твърде вероятно да допуснете грешки в ключов етап като планирането на електро и ВиК системите. Обичаен пропуск при нанасяне в ново жилище е да се спестят разходите по промяна на инсталациите. Почти винаги обаче са необходими известни корекции, които, дори и минимални, осезаемо ще подобрят комфорта ви на обитаване, защото ще са изцяло съобразени с вас и вашите лични нужди.
Случвало се е и клиент да потърси професионална помощ от нас като дизайнери едва след като сам е решил и променил електро и ВиК инсталациите в дома си. Това обикновено води до два основни проблема, а именно – силно ограничава нашата намеса и възможността да предложим по-добра функционална организация или налага необходимостта от преработка на инсталацията и навлизане в допълнителни разходи.
Недобро планиране на осветлението
Масово се наблюдава абсолютно погрешен подход в избора на осветление за дома. Твърде често единственият източник на светлина в стаята е централно разположената лампа в тавана, която почти задължително е крайно недостатъчна.
Не пренебрегвайте възможността да включите допълнително осветление в интериора. Оптималният вариант е да изберете комбинация от основно, локално и акцентно осветление, с което ще повишите не само комфорта на обитаване, но и естетическото въздействие на дизайна.
Работа без бюджет
Винаги при започване на работа по проект се интересуваме от бюджета, с който разполагат клиентите. Дори да сте решили сами да се нагърбите със сложната задача да обзаведете дома си, предварително установете размера на средствата за целта и следвайте очертания план.
Ако определите бюджет за цялостното изпълнение на дизайна и предварително проучите възможностите за ремонт и обзавеждане, силно ще ограничите възможността от навлизане в допълнителни разходи.
Бързане в ремонта и обзавеждането
Хубавите неща отнемат време. Очакването да видим новия си дом напълно завършен и готов за обитаване може да бъде мъчително, но е далеч по-добре да се въоръжим с малко търпение и да отделим достатъчно време за качественото изпълнение на дизайн, ремонт и обзавеждане, отколкото да претупаме нещата и да получим незадоволителен краен резултат.
Преди започване на работа по ремонта и обзавеждането, не пропускайте да се запознаете с основните принципи в интериорния дизайн, както и с етапите на работа в реализацията на проекти.